Pożyczka konsolidacyjna – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek? Z powodu podwyżki stóp procentowych stają się co-raz większym balastem dla Twojego budżetu? Sięgnij po konsolidację i odetchnij z ulgą. W artykule podpowiemy, czym jest konsolidacja, kto może po nią sięgnąć i dlaczego warto to zrobić.

W październiku ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lat podniosła stopy procentowe. W ciągu kolejnych miesięcy nastąpiło jeszcze kilka podwyżek, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów — to nie koniec wzrostów. Naturalną konsekwencją wyższych stóp są podwyżki kredytów i pożyczek ze zmienną stopą oprocentowania.

Wyższe raty = kłopoty ze spłatą

Osoby, których budżet jeszcze przed podniesieniem stóp procentowych był bardzo napięty, mogą mieć obecnie spore problemy ze spłatą zobowiązań. Zwłaszcza jeśli nie regulują co miesiąc jednej, ale co najmniej kilka rat kredytów i pożyczek. Aby odciążyć domowy budżet, zminimalizować ryzyko opóźnień i zachować spokojny sen, warto sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest w praktyce?

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na konsolidację długów, czyli na spłatę innych zobowiązań finansowych udzielonych przez instytucje finansowe. Jeśli sięgniesz po konsolidację, pożyczkodawca spłaci Twoje kredyty i pożyczki, nakładając na Ciebie obowiązek spłaty wyłącznie jednej raty — niższej niż suma poprzednich rat. Obniżenie kwoty raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu finansowania. Pożyczkę konsolidacyjną — przynajmniej w teorii (w praktyce dużo zależy bowiem od konkretnych parametrów oferty) — będziesz więc spłacał nieco dłużej, niż spłacałbyś poprzednie raty.

Jakie produkty finansowe można skonsolidować?

To, jakie produkty finansowe mogą być przedmiotem konsolidacji, zależy od konkretnego pożyczkodawcy udzielającego pożyczki na spłatę innych zobowiązań. Zazwyczaj są to kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty samochodowe, a nawet zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych.

Kto może sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka dla osób pełnoletnich, posiadających wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową. Tę należy rozumieć jako zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami we wskazanych przez kredytodawcę terminach. Aby wyliczenie zdolności kredytowej było możliwe, będziesz musiał nie tylko wypełnić wniosek pożyczkowy, ale także dostarczyć dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodów. Co ważne, jako że pieniądze z pożyczki nie trafią na Twoje konto, ale bezpośrednio „powędrują” do innych instytucji finansowych, spłacając aktualne zobowiązania, niezbędnym warunkiem uzyskania pożyczki konsolidacyjnej jest także przedstawienie kredytodawcy zaświadczeń informujących o saldach poszczególnych zobowiązań do spłaty.

Czy pożyczka konsolidacyjna to pożyczka dla zadłużonych?

Pożyczka konsolidacyjna nie ma nic wspólnego z pożyczkami pozabankowymi dla zadłużonych. O to starają się przede wszystkim osoby posiadające kiepską historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej i z racji długów wpisane do rejestrów dłużników. Jednym z warunków uzyskania pożyczki konsolidacyjnej w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych jest pozytywna historia kredytowa, nieosiągalna z reguły dla dłużników. Jeśli rozważasz konsolidację, najlepszym momentem, abyś po nią sięgnął, jest ten, kiedy raty kredytów i pożyczek są dla Ciebie dużym obciążeniem, jednak wciąż udaje Ci się terminowo je regulować.

Dlaczego warto sięgnąć po konsolidację pożyczek?

Pożyczka konsolidacyjna to skuteczny sposób na obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań finansowych, odciążenie domowego budżetu i zminimalizowanie stresu towarzyszącego konieczności comiesięcznego regulowania rat — często kosztem innych równie ważnych zobowiązań. Sięgając po konsolidację, zmniejszysz także ryzyko opóźnień w spłacie, a co za tym idzie — ryzyko pogorszenia historii kredytowej w BIK-u i towarzyszących mu przykrych konsekwencji.

Źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-i-pozyczek-konsolidacyjnych-6616561467062401a.html