Jak samemu odkładać na emeryturę? Poznaj możliwości

Samodzielne odkładanie na emeryturę to przejaw dojrzałości i odpowiedzialnego podejścia do własnych finansów. Gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę? Od czego zacząć? Jak utrzymać motywację i uczynić oszczędzanie przyjemnym i bezwysiłkowym? Podpowiadamy.

Jak wskazują dane udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, a średnia – 2756,32 zł brutto. Taka kwota często nie wystarcza na spełnienie choćby podstawowych potrzeb seniorów związanych z utrzymaniem mieszkania, wizytami lekarskimi, kupnem leków i pełnowartościowej żywności. Biorąc pod uwagę starzenie polskiego społeczeństwa, deficyty budżetowe i niepewną sytuację ZUS-u, trudno dziś stwierdzić, jakie świadczenie będzie wypłacać państwo współczesnym dwudziesto- i trzydziestolatkom. Wiele wskazuje jednak na to, że jego wysokość nie będzie imponująca.

Wziąć przyszłość w swoje ręce, czyli jak odkładać na emeryturę?

Aby zapewnić sobie bezpieczną jesień życia, warto wziąć własne finanse w swoje ręce i rozpocząć oszczędzanie na emeryturę jak najszybciej. Pamiętaj, że jeśli masz dziś dwadzieścia czy trzydzieści lat, zgromadzisz oszczędności niemal bezwysiłkowo, nie rezygnując z szans, jakie stawia przed Tobą życie. Od czego zacząć?

 

  • Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza budżetu i decyzja, ile pieniędzy w skali miesiąca jesteś w stanie odłożyć. Podjęcie decyzji o gromadzeniu oszczędności będzie także doskonałą motywacją, aby zrezygnować ze zbędnych wydatków, zamknąć rachunku bankowe, których nie używasz czy zamienić abonament telefoniczny na tańszy.
  • Dobrym nawykiem, który pomaga zwiększyć efektywność oszczędzania, jest regularne zapisywanie wydatków. Dzięki takiej strategii dowiesz się, na co wydajesz najwięcej i gdzie wypływają Twoje pieniądze.
  • Pamiętaj, że oszczędzanie, zwłaszcza w długofalowej perspektywie, to suma małych kroków. Zdecydowanie lepiej odkładać co miesiąc 100 czy 200 zł niż postawić sobie nierealne cele, którym nie będziesz w stanie sprostać.

Jak oszczędzać skutecznie?

Jednym z najczęściej popełnianych, zwłaszcza na starcie oszczędzania błędów, jest trzymanie oszczędności na nieoprocentowanym rachunku bankowym lub w skarbonce. Taka decyzja sprawi, że Twoje pieniądze nie tylko na siebie nie zarobią, ale dodatkowo będą tracić swoją wartość. Wszystko za sprawą inflacji, czyli regularnego wzrostu cen w gospodarce. Aby ochronić oszczędności przed takim scenariuszem, sięgnij po proste w obsłudze instrumenty, które sprawią, że Twoje pieniądze będą zarabiać — nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz. Jednym z nich jest lokata bankowa.

Czym jest lokata bankowa?

Lokaty bankowe to depozyty zawierane na konkretny, wskazany w umowie okres. Może on wynosić od kilku godzin do kilku lat. Zdeponowane przez klientów środki bank przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość korzystania z kapitału wypłaca zysk w postaci odsetek. Najważniejszą zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych i pewnych zysków. Jeśli wybierzesz lokatę, na pewno nie stracisz, nawet jeśli będziesz oszczędzał przez kilka czy kilkanaście lat.

Jak wybrać najlepszą lokatę do oszczędzania na emeryturę?

Dostępne na rynku lokaty bankowe przez internet mają odmienne parametry, oprocentowanie i okresy trwania. Jak wybrać tę, która zapewni najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę? Zanim zawrzesz umowę z bankiem, dokładnie porównaj parametry, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • wartość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej zarobią Twoje pieniądze. Ten parametr powinien być więc najważniejszym wyznacznikiem wyboru depozytu. Pamiętaj jednak, aby zweryfikować, czy wskazana przez bank wartość dotyczy wszystkich, czy jedynie nowych środków lub obowiązuje wyłącznie dla konkretnej sumy;
  • długość okresu lokacyjnego. Jeśli chcesz oszczędzać na emeryturę, sięgnij po lokatę o długim okresie lokacyjnym;
  • możliwość przedłużenia. Po zakończeniu pierwotnego okresu lokacyjnego większość lokat przedłuża się automatycznie. Choć taka konstrukcja umożliwia utrzymanie ciągłości zarabiania, koniecznie sprawdź, jakie oprocentowanie będzie obowiązywać po przedłużeniu. Często zdarza się, że zdecydowanie lepszym niż przedłużenie rozwiązaniem jest wycofanie środków z banku i otwarcie nowego depozytu.

Lokata bankowa to świetny sposób na gromadzenie oszczędności w długofalowej perspektywie. Dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać, a oszczędzanie stanie się zupełnie bezwysiłkowe.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1