Epizodysta a Statysta. Na czym polega różnica?
Epizodysta i statysta to dwie różne funkcje, którymi warto jest się zainteresować w dzisiejszych czasach. Dlaczego? Oba zawody (bo takimi też są dla niektórych ludzi), pozwalają nam na szybki i wygodny zarobek. Jeśli jednak dopiero interesujesz się tym tematem, dziś dowiesz się, jak rozpocząć swoją przygodę i którą z funkcji zawodowych warto wybrać. Zapraszamy!
Zacznijmy od epizodysty, czyli osoby związanej z epizodycznym (krótkotrwałym) występem na planie. Epizodysta w zależności od swojej roli, jest osobą pojawiającą się w jednej lub więcej ilości scen, która emitowana jest w danym odcinku serialu.
Plusy bycia epizodystą:
- Szybki zarobek,
- mało pracy na planie,
- na ogół krótkie kwestie dialogowe.
Minusy bycia epizodystą:
- Mniejsze wynagrodzenie,
- mniejsza ilość benefitów na planie.
Wiemy już kim jest epizodysta, czas więc na krótkie omówienie statysty i jego pracy. Statysta to osoba, która pojawia się na ogół w dłuższych w dłuższych produkcjach filmowych. W zależności od naszej roli a także jej czasu na planie, jesteśmy do dyspozycji filmowców w pełnym wymiarze godzinowym *(korzystają oni z naszych usług w zależności od postaci, którą gramy).
Krótko mówiąc, jest to pełnoprawny pracowni planu filmowego, który odtwarza ustaloną rolę. Nawet jeśli nasza praca ogranicza się do minimum, nasza rola w filmie jest bardzo istotna, ponieważ będąc w tle, musimy odpowiednio utrzymać autentyczność danej produkcji.
Plusy bycia statystą
- Lepsze umowy,
- wyższe wynagrodzenie,
- więcej wsparcia na planie (jedzenie, napoje, ogrzewanie).
Minusy bycia statystą:
- większy wymiar pracy
- zdecydowanie większa odpowiedzialność
- zdecydowanie większe wymagania na planie.
Jak widać epizodysta a statysta to dwie różne funkcje na planie. Epizodystą będzie osoba, której wystarczy jeden dzień pracy na planie, za który otrzyma się stosowane wynagrodzenie. Jeśli jednak interesuje nas większy zarobek, statysta jest bardziej skierowany w naszą stronę.